fbpx

Pobyt za granicą w Twoim CV. Wykorzystaj tę szansę.

Wymiana studentów, wyjazdy językowe, cały semestr, a nawet prywatny dłuższy pobyt za granicą to marzenie wielu studentów. Zdobyte doświadczenie oraz poznanie języka i kultury innych krajów może być asem w rękawie podczas szukania pracy, stażu czy praktyki.
Niestety wielu studentów zastanawia się nad pobytem w innym kraju z obawy przed przerwaniem ciągłości w życiorysie i potrzeby tłumaczenia tego później potencjalnemu pracodawcy.
Taki pobyt za granicą może jednak okazać się dużym trafem i zwiększyć szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Poniżej dowiesz się, jak najlepiej umieścić w CV informację o pobycie za granicą.

1. Przedstaw jak najlepiej swój pobyt za granicą

Spotkanie z obcymi kulturami, nauka nowego języka (lub jego doszlifowanie), przeżycie miłego i ekscytującego czasu – taki pobyt za granicą ma wiele zalet. Niezależnie od tego, czy jest to kilka tygodni, czy nawet cały rok. Jednak najpóźniej podczas umieszczania takich informacji w CV wielu aplikantów nie wie, jak ten czas prawidłowo opisać – w końcu mogłoby się wydawać, że spędzony czas za granicą to wyłącznie chodzenie po plaży czy po imprezach. Dzisiaj jednak umieszczenie takich informacji w życiorysie jest bardzo ważne, gdyż świadczy ono o samokształceniu, co obecnie jest przez potencjalnych pracodawców mile widziane. Dodatkowo taki pobyt świadczy o elastyczności, braku strachu przed zmianami i nowościami i w pewnym stopniu o asertywności. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób i gdzie umieścić taki pobyt za granicą w życiorysie, aby zrobić dobre wrażenie na rekruterze.

2. Jakie informacje powinny znajdować się w CV?

Zasadniczo można powiedzieć, że pobyt za granicą powinien być opisany precyzyjnie i tak szczegółowo jak to tylko możliwe – czyli tak jak doświadczenie zdobyte we własnym kraju. Ważne jednak, aby rekruter na pierwszy rzut oka widział, gdzie aplikant spędził czas i co tam robił. W związku z tym należy umieścić takie informacje jak:

  • Nazwa firmy, nazwa programu wymiany studentów, nazwa uniwersytetu, w którym został spędzony semestr,
  • Miasto oraz kraj,
  • Dokładny czas pobytu,
  • W przypadku semestru na uczelni za granicą: uzyskany stopień oraz ocena,
  • Dodatkowe kursy oraz szkolenia za granicą,
  • Dodatkowe praktyczne doświadczenie, zdobyte poza uczelnią.

Poniżej przedstawiamy przykład, jak taki pobyt za granicą można zaprezentować w CV:

Doświadczenie za granicą

  • Sierpień 2019 – kwiecień 2020 r.
    Semestr za granicą na Oxford University w Anglii
    Specjalizacja / kierunek: Marketing międzynarodowy
    Dodatkowe doświadczenie: asystent studencki w Instytucie dla Zarządzania przedsiębiorstwem; Udział w Kursie marketingu online
  • Maj 2018 r. – październik 2018 r.
    Praca i podróże w Bostonie, Massachusetts (USA)
    Praca tymczasowa w Muzeum Nauki
    Dodatkowe doświadczenie: poznanie miejscowej kultury ;
    Doskonalenie znajomości języków obcych

3. Gdzie najlepiej umieścić informację o pobycie za granicą?

W rzeczywistości nie ma idealnego miejsca w CV na umieszczenie informacji o pobycie za granicą. Jeśli czas został spędzony w Niemczech i w ogłoszeniu o pracę szukana jest osoba ze znajomością języka niemieckiego, warto taki pobyt umieścić zaraz na początku CV. Ważne jest, aby zdobyte umiejętności w obcym kraju, pasowały do danego ogłoszenia o pracę.

4. Edukacja

Jeśli spędzony czas za granicą był wyłącznie poświęcony nauce języka obcego, warto tę informację umieścić pod punktem „nauka języka”.

5. Doświadczenie zawodowe

Zdobyty staż, praktyki lub każdą inną pracę za granicą należy uwzględnić w punkcie “doświadczenie zawodowe”. Warto tutaj również wymienić pracę dodatkową.

6. Wykształcenie

Spędzony czas na uniwersytecie lub w szkole wyższej za granicą warto wpisać w rubrykę „Wykształcenie”. Najważniejsze jest, aby wszystkie zawarte informacje były prawdziwe. Unikać należy nieistotnych doświadczeń i upiększanie ich niezgodnie z prawdą.

Artykuł został napisany w współpracy z cvhero.com.