IAC: Badania nad syntezą termojądrową albo jak ujarzmić gwiazdy I 26.03.2021

Synteza termojądrowa, najpotężniejsza z reakcji, którą udało się odkryć fizykom, sprawia, że Słońce i wszystkie inne gwiazdy świecą wypromieniowując ogromne ilości energii. Już od lat 50-tych XX-ego wieku prowadzone są badania nad kontrolowaną reakcją termojądrową. Potężne urządzenia nazywane tokamakami i stelleratorami wytwarzają materię podobną do tej w Słońcu i podgrzewają ją do temperatury kilkudziesięciu, a nawet kilkuset milionów stopni Celsjusza, by móc w przyszłości wytwarzać czystą energię, bez emisji zanieczyszczeń, radioaktywnych odpadów i emisji gazów cieplarnianych. Obecnie przeżywamy renesans badań nad kontrolowaną syntezą, a jeden z najbardziej zaawansowanych eksperymentów – Wendelstein 7-X – znajduje się niedaleko Polski, w nadbałtyckim Greifswaldzie. W swoim spotkaniu ze studentami opowiem o syntezie termojądrowej i swojej drodze od absolwenta fizyki Uniwersytetu Opolskiego do naukowca prowadzącego badania nad tokamakami i stellaratorami w wielu miejscach na świecie.

Prowadzący: dr Marcin Jakubowski
Fizyk w Instytucie Fizyki Maxa Plancka w Greifswaldzie zajmujący się badaniami nad syntezą termojądrową. Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego, doktoryzował na Uniwersytecie w Bochum prowadząc jednocześnie badania w Forschungszentrum Jülich. Pracował w kilku największych ośrodkach zajmujących się badaniami nad syntezą termojądrową, m.in. w General Atomics w San Diego i National Institute for Fusion Science w Japonii, gdzie wielokrotnie był profesorem wizytującym. Na Twitterze zainicjował stream #PięknoNauki, popularyzator nauki i felietonista we Wszystko Co Najważniejsze.

Szkolenie prowadzone online.
Uczestnicy szkolenia otrzymają link na adres e-mail podany przy rejestracji.
26 marca 2021, godz. 14:00 – 15:00