fbpx

Jak odpowiadać na trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Oczekiwania finansowe, powody odejścia z poprzedniej pracy, plany zawodowe – omawianie podobnych zagadnień może sprawiać trudność, szczególnie gdy ma się za sobą niewiele rozmów kwalifikacyjnych. Przygotowując się do spotkania z rekruterem, zastanów się m.in. nad celami zawodowymi, które chcesz osiągnąć.

Ważne, by w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej mówić o sobie prawdziwie i z przekonaniem. Zagadnienia, które wymagają głębszej analizy, to na przykład:

  1. Twoje wady i zalety

Umiejętność mówienia o własnych mocnych i słabych stronach świadczy o samoświadomości i zdrowym poczuciu własnej wartości. Zastanów się, jakie wady w sobie dostrzegasz. Opisując je, podkreśl, jak starasz się je wyeliminować. Dostrzegaj w sobie również to, co dobre – bez pychy, ale też bez fałszywej skromności.

  1. Cele zawodowe

Ważne, żebyś wiedział, co chcesz osiągnąć w życiu zawodowym. Świetnie, jeśli Twoje plany są zbieżne z celami firmy. Zastanów się, czy chcesz związać zawodową przyszłość z określonym przedsiębiorstwem. Im bardziej świadomie wybierzesz pracodawcę, tym korzystniej wypadniesz na rozmowie.  

  1. Zarobki

Kandydat, który jest rzetelnie przygotowany do rekrutacji, posiada jasno sformułowane oczekiwania finansowe. Ważne, by wynagrodzenie, które chciałbyś otrzymywać, było adekwatne do Twojego doświadczenia, przygotowania zawodowego, a także stawek obowiązujących na rynku pracy. Przygotowując się do rozmowy, nie pomijaj kwestii związanych z finansami.  

  1. Zakończenie współpracy z poprzednim pracodawcą

O powodach odejścia z firmy warto mówić konkretnie i krótko. Jeśli zwolniłeś się np. ze względu na kiepskie relacje z przełożonym, nie powinieneś komentować zachowania szefa. Negatywne wypowiedzi na temat poprzedniego miejsca pracy są alarmujące dla potencjalnego pracodawcy. Zamiast opowiadać osobom trzecim o konfliktach, warto rozwiązywać je w gronie bezpośrednio zainteresowanych osób. Mówiąc o doświadczeniach zawodowych, dobrze jest koncentrować się na pozytywnych aspektach, takich jak zdobyte umiejętności, zrealizowane projekty itp.

Więcej o tym, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz w artykule: https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/6-filmow-dzieki-ktorym-przygotujesz-sie-do-rozmowy-rekrutacyjnej/

Tekst powstał we współpracy z pracuj.pl