Rethink Past & Design Future – 18. Letnia Szkoła Wyszehradzka

Wykłady, warsztaty i debaty, które koncentrują się na wydarzeniach z przeszłości i szukają odpowiedzi na problemy i wyzwania współczesnego świata – właśnie zaczęła się rekrutacja uczestników  na 18. Letnią Szkołę Wyszehradzką!

Realizowana od 2002 roku przez Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie Letnia Szkoła Wyszehradzka jest programem edukacyjnym adresowanym do młodych osób z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Wschodniej. Tegoroczna 18. edycja położy szczególny nacisk na analizę  przeszłości i przyszłości jako nierozdzielnego duetu pozwalającego rozumieć rzeczywistość. W tym roku  Szkoła odbędzie się w dniach 1-13 lipca. Program podzielony będzie na dwie części: pierwszy tydzień wypełnią wykłady i debaty, które będą prowadzone przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin z całej Europy, drugi tydzień będzie obejmował intensywne warsztaty z obszarów: MEDIA, BIZNES i DZIEDZICTWO KULTUROWE. W programie znajdą się także jednodniowe komponenty: Pamięć Europejska, Rocznice (upadek Muru Berlińskiego, przyłączenie Grupy Wyszehradzkiej do UE, itd.) i Dyplomacja Kulturalna.

Dlaczego warto wziąć udział w Letniej Szkole Wyszehradzkiej?

Na przestrzeni lat już ponad 750 osób wzięło udział w poprzednich edycjach Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Wykłady, warsztaty i debaty są prowadzone przez uznanych specjalistów reprezentujących różne dziedziny: ambasadorów, ministrów, reprezentantów Unii Europejskiej, naukowców, polityków, biznesmenów, dziennikarzy, artystów, reprezentantów administracji, samorząd i organizacje pozarządowe. Obecnie wielu uczestników wraca do Krakowa jako eksperci!

Program Szkoły poszerza perspektywę i inspiruje poprzez wykłady i debaty poświęcone zagadnieniom politycznym, ekonomicznym, kulturalnym i społecznym zarówno w wymiarze regionalnym jak i globalnym. Poruszane są także bieżące wydarzenia i palące problemy wewnątrz UE i sąsiadujących krajów. Wśród wydarzeń specjalnych i zajęć dodatkowych, w czasie których uczestnicy zawrą wieloletnie znajomości i przyjaźnie są: warsztaty integracyjne, multiCOOLtural garden party, wizyty studyjne w Małopolsce i Krakowie, wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Projekt jest okazją, aby zdobyć wiedzę oraz poznać ekspertów i uczestników z całej Europy.

Do kogo adresowany jest projekt?

Do aplikowania zapraszamy studentów, doktorantów, młodych nauczycieli, przedsiębiorców, dziennikarzy, młodych profesjonalistów i aktywistów z Grupy Wyszehradzkiej, krajów Europy Centralnej i Wschodniej, a także krajów Partnerstwa Wschodniego. Program skierowany jest do osób w wieku 18-32.

Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny na stronie: www.visegradsummerschool.org Rekrutacja potrwa od 1 do 31 marca 2019.

Strategicznym sponsorem programu jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Partnerzy: Vaclav Havel Library in Prague (CZ), Bratislava Policy Institute (SK), Cracovia Express Foundation (HU) and National Association of Regional Development Agencies (UA).

Link do formularza aplikacyjnego: https://goo.gl/forms/OcVrl64vA0MC6HLn2

Pytanie? Napisz! summerschool@villa.org.pl