Strefa OPT. Wykład inauguracyjny pt. “Wczoraj i dziś ochrony wzroku”, dr hab. inż. Marek Zając, prof. PWr

​Instytut Fizyki UO wraz z Uniwersyteckim Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz firmą Fielmann zapraszają na wykład inauguracyjny strefy OPT, który odbędzie się 12 października 2022 r. o godz. 18:00 w Studenckim Centrum Kultury, przy ul. Katowickiej 95 w Opolu.

Wykład pt. „Wczoraj i dziś ochrony  wzroku wygłosi dr hab. Marek Zając, prof. Politechniki Wrocławskiej – autor lub współautor ponad 50 publikacji naukowych oraz kilkunastu książek i podręczników. Popularyzator nauki. Współtwórca studiów z zakresu optyki okularowej i optometrii na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr. Prezes Fundacji Wzrok Ubogim zajmującej się zaopatrywaniem w pomoce wzrokowe osób wykluczonych społecznie.

O wykładzie:

Rozumienie czym jest i jak działa wzrok, wiedza o tym skąd biorą się problemy z widzeniem i umiejętność zaradzenia niedoskonałościom widzenia przeszła w ciągu wieków ogromną ewolucję:
  • Od „promieni wzrokowych i „płynu wzrokowego” do poznania przebiegu szlaków wzrokowych i funkcji kory wzrokowej.
  • Od wyobrażeń czym jest oko do precyzyjnego obrazowania wnętrza gałki ocznej.
  • Od antycznych metod „spychania zaćmy” do współczesnej chirurgii oka i wszczepiania sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych.
  • Od intuicji i doświadczenia do nowoczesnej aparatury diagnostycznej.
  • Od „kamieni do czytania” do okularów progresywnych, wieloogniskowych soczewek kontaktowych i chirurgii refrakcyjnej.
  • Od antycznych i średniowiecznych medyków do okulistów, optometrystów, ortoptystów i optyków okularowych.
Co może czekać naszych potomnych w przyszłości? Czy powstanie sztuczny wzrok? Komu zawdzięczamy ten postęp?

Jak wziąć udział?

Udział możliwy jest w formie stacjonarnej, w Studenckim Centrum Kultury o godz. 18:00, i w formie zdalnej. Link do transmisji zostanie udostępniony w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/3228043824178923/3228043850845587/

Zapisy.

Rejestracja zgłoszeń: kliknij TUTAJ lub wejdź na stronę https://www.strefaopt.pl/i kliknij w menu “ZAPISY”.

Więcej o wydarzeniu: Strefa OPT i prelegentach, których będziemy gościć w Uniwersytecie Opolskim dowiesz się ze strony www.strefaopt.pl