W trakcie warsztatu nauczysz się Haki Ka Mate. Nabierzesz umiejętności do stworzenia „własnej“ haki, opisującej i przekazującej historię. Pogłębisz rozumienie wojennej haki zbliżając się do kontekstu inicjacyjnego, odnosząc ją do eseju Roberta Bly’a „Żelazny Jan” i Baśni Braci Grimm o tym samym tytule.

Tradycyjnie rodzaje haki definiuje się poprzez rodzaje jej zastosowań:

– haka peruperu – haka „wojenna” – wykonywana przez wojowników przed bitwą, miała ukazać ich siłę, wolę zwycięstwa i w ten sposób przestraszyć lub odstraszyć przeciwnika

– poi – układy choreograficzne wykonywane przez dziewczęta i młode kobiety, połączone ze śpiewem oraz czymś w rodzaju żonglowania kulami (lub np. niewielkimi pomponami) na sznurku; poi było m.in. formą podziękowania

– haka „powitalna” – wykonywana przez małe grupy, często przez 1-2 osoby (wyłącznie przez mężczyzn); wykonywana również współcześnie np. na powitanie zagranicznych dygnitarzy odwiedzających Nową Zelandię, aczkolwiek ma już raczej wydźwięk ciekawostki etnograficznej

– inne, np. haka „opisująca” treść piosenki, będąca formą rozrywki.

W Nowej Zelandii w każdej mniejszej czy większej miejscowości znajduje się Marae, czyli miejsce kultywujące tradycję – swoisty rodzaj domu kultury tradycyjnej, gdzie można doświadczyć haki w wyżej wymienionych formach.

ZAREZERWUJ MIEJSCE NA ZAJĘCIACH:

Rezerwacja miejsca oraz sprawy organizacyjne – napisz maila na adres: d.ania3000@gmail.com oraz zarejestruj się przez formularz google.

CO WZIĄĆ:
– wodę
– luźny strój do ćwiczeń – spodnie dresowe, ew. krótkie spodenki koszulka bawełniana
– obiad zjemy wspólnie w przerwie
– notatnik i coś do pisania

PROWADZĄCY:

Jakub Szymczyna – absolwent OPT Gardzienice, aktor teatralny i filmowy. Instruktor rekreacji ruchowej – specjalizacja samoobrona (AZS AWF-Wrocław). Od 15 lat praktykuje Capoeirę – obecnie w Capoeira Angola Zimba Warszawa. Zawodnik Futbolu Amerykańskiego i reprezentant Polski w Kabaddi. Praktykuje Gaga i Kontakt Improwizację. Realizuje projekty teatralne, społeczne i pedagogiczne z Fundacją Sztuka Ciała w Warszawie. Założyciel Projektu „Neurony Lustrzane“. Pracuje z Marcinem Poćwiardowskim terapeutą i psychologiem, twórcą projektu Żyweciało dla którego prowadzi spotkania Duchowości Ciała oparte o Hakę Ka Mate. Praktykuje Vipassanę. Prowadził zajęcia teatralne i sportowe dla młodzieży o obniżonych szansach społecznych w Niemiecko Tureckiej Fundacji Kulturalnej Outreach. Instrumentalista. Prywatnie ojciec dwójki dzieciaków: Leo i Mii, mąż Martyny.

WIĘCEJ INFORMACJI: https://www.facebook.com/events/197132317584886/

Studenckie Centrum Kultury, ul. Katowicka 95