Weź udział w projekcie “Asystent studenta z ASD”

Spółka DGA S.A. wraz z partnerem – Fundacją Sowelo rozpoczęły realizację projektu „Asystent studenta z ASD” współfinansowanego w ramach IV Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”. Celem przedsięwzięcia jest poprawa sytuacji neuronietypowych studentów (osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – ASD) szkół wyższych w Polsce poprzez wdrożenie do praktyki funkcjonowania tychże uczelni innowacji społecznej Tłumacz/Adwokat społeczny – asystent osoby z ASD, opracowanej przez Fundację Aktywnych FURIA oraz przetestowanej z udziałem studentów i pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach przedsięwzięcia Przepis na wielkopolską innowację społeczną – usługi opiekuńcze dla osób zależnych. Głównym założeniem projektu jest zwiększenie zasięgu wykorzystania w praktyce tejże mikro-innowacji, która miała dotąd ograniczony terytorialnie zasięg i stosowana była przez pojedyncze podmioty. W ramach uczestnictwa w projekcie Organizator zapewni każdej z 40 biorących udział w projekcie uczelni m.in.:

• sporządzenie diagnozy uczelni (lub jej aktualizację, jeśli stosowny dokument został wcześniej opracowany) pod kątem określenia potrzeb i określenia działań w celu dostosowania modelu do potrzeb studentów z ASD,
  • wsparcie szkoleniowe ze strony trenerów – ekspertów (pedagog specjalny lub terapeuta AAC wieloletnim doświadczeniem w zakresie diagnozy młodzieży i dorosłych osób z ASD),
  • dostęp do materiałów szkoleniowych i specjalistycznych opracowań dotyczących tematyki ASD,
  • konsultacje prawne dotyczące wprowadzania zmian w regulacjach wewnętrznych uczelni, gwarantujących zapewnienie możliwości korzystania z nowych rozwiązań w sposób trwały,
  • refundacja wynagrodzenia (do 2.000 PLN miesięcznie) osobie pełniącej zadania wynikające z funkcji asystenta osoby z ASD,
  • wsparcie we wdrożeniu efektów wypracowanej innowacji społecznej.

Posiadanie przez studenta orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie będzie warunkiem koniecznym do korzystania ze wsparcia w ramach naszego projektu. Szczegółowe cele i proponowany sposób wdrożenia projektu przedstawione zostaną podczas dedykowanych spotkań informacyjnych.

Najbliższe spotkania odbędą się 21 oraz 24.06 o godz. 10.00 za pośrednictwem aplikacji zoom.

W przypadku chęci uczestnictwa w spotkaniu prosimy o informację mailową na adres: asystentstudenta@dga.pl. Zainteresowanym udziałem w spotkaniu przesłane zostaną zwrotne dane dostępowe do spotkania.

Projekt jest realizowany od 1 marca 2021 r. do 30 kwietnia 2023 r.

Zarówno regulamin przedmiotowego przedsięwzięcia jak i formularz zgłoszeniowy zamieszczone są na stronie internetowego organizatora pod adresem: www.dga.pl/projekty/asystent-studenta-z-asd.

W razie pytań dotyczących projektu, uprzejmie prosimy o kontakt z Kierownikiem Projektu, p. Magdaleną Franciszczak pod numerem telefonu 601 805 244 lub adresem e-mail: asystentstudenta@dga.pl lub z p. Hanną Łęcką (tel. 579 192 855), konsultantem z ramienia Fundacji Sowelo.

Mając nadzieję, iż realizacja projektu „Asystent studenta z ASD” przyczyni się do podwyższenia jakości procesu studiowania przez osoby ze spektrum autyzmu serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału we wspomnianych wyżej spotkaniach informacyjnych.